Националният политехнически музей представя нова пътуваща изложба - „Техниката около нас по времето на народната власт“
Националният политехнически музей представя нова пътуваща изложба - „Техниката около нас по времето на народната власт“

Политехническият музей показва техника от социализма

Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:

Националният политехнически музей представя нова пътуваща изложба – „Техниката около нас по времето на народната власт“. Изложбата е продължение на вече добре познатата и успешна мобилна експозиция „Техниката у дома през първата половина на ХХ век“. Представянето ще бъде на 12 ноември 2020 г. от 11:00 ч. в НПТМ.

Изложбата обогатява познанията ни за ежедневния живот в България през втората половина на ХХ век – до периода на промените, започнали след 10.11.1989 г. Включените предмети са разделени тематично: кухненски уреди, домашна прожекционна техника, детски играчки с технически характер, видео и фото техника, звукозаписващи и звукопроизвеждащи уреди, телефони, пишещи машини, компютърна и периферна техника. Към изложбата има и съпътстващо изложение от макети на автобуси – марка „Чавдар“.

Специален  акцент е поставен върху дейността на създателя на първия български персонален компютър – инж. Иван Марангозов. През 2020 г. се навършиха 95 години от неговото рождение и това е поводът да си спомним за човека, който превърна нашата страна в един от най-големите износители на компютърна и електроизчислителна техника през разглеждания период.

Посетителите ще имат възможност и за пряко участие в изложбата. По-възрастните – да запишат собствените си (или тези на близките си хора) интересни лични истории в специално подготвен за целта „Споменик“,  а децата и учениците да попълнят забавната „тетрадка-лексикон“, която представя живота на техните връстници във времето когато се носят чавдарски и пионерски връзки.

Настоящата изложба е осъществена благодарение на финансовата подкрепа на Министерството на културата и с изключителното съдействие на многобройни дарители.

„Сторник“ представи в рубриката си „Старобит“ поредица на Национален политехнически музей (НПТМ) за музейните им колекции. НПТМ е единственият музей в България с акцент върху развитието на техниката, науката и технологиите. Открийте музея онлайн: Посетете уебсайта. Харесайте Фейсбук страницата. Музеят се намира на ул.“Опълченска“ 66 в София.

„СТОРНИК“ РАЗКАЗВА ЗА НАЦИОНАЛЕН ПОЛИТЕХНИЧЕСКИ МУЗЕЙ, ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:

Колекциите на Национален политехнически музей: Звукозаписващи и звуковъзпроизвеждащи уреди
Колекциите на Национален политехнически музей: Фототехника
Колекциите на Национален политехнически музей: Шевни машини
Непознатата дворцова колекция на Национален политехнически музей
Колекциите на Национален политехнически музей: Часовници
Колекциите на Национален политехнически музей: Радио и телевизия
Политехническият музей с единствената у нас пълна колекция миньорски лампи
Колекциите на Национален политехнически музей: Битова техника
Колекциите на Национален политехнически музей: Кинотехника
Колекциите на Национален политехнически музей: Транспорт
Колекциите на Национален политехнически музей: Съобщителна техника
Колекциите на Национален политехнически музей: Музикални механизми и инструменти
Колекциите на Национален политехнически музей: Пишещи машини

Подкрепете ни да стигнем до повече хора, като харесате страницата ни в социалната мрежа Фейсбук:

Как да публикувате новини в рубриката “Музейник”?

Историческият сайт “Сторник” предоставя безплатна реклама на дейността на музеи, галерии и други научни институции чрез отразяване на новини за изложби, конференции, печатни издания и др. Необходимо условие за това е да сте наш партньор и периодично да предоставяте авторски исторически материали за публикуване в “Сторник”. Тематиката на материалите, които „Сторник“ търси, са поселищна история, генеалогия, етнография, езикознание. Може да заявите партньорство на info@stornik.org.

Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:

Подкрепете ни да стигнем до повече хора, като харесате страницата ни в социалната мрежа Фейсбук:

 

Как да публикувате стара дума, обичай, родова или селищна история, песен, легенда, рецепта или спомен от миналото в "Сторник"?

Фейсбук

Ако искате да споделите стара дума и свързан с нея народен обичай, легенда, песен, рецепта – присъединете се към Фейсбук групата „Задруга на Стародумците“. Ако искате да споделите история за вашия род или селище, за историческо събитие, личност или място – присъединете се към Фейсбук групата „Имало едно време в България“.

По електронна поща

Ако не използвате Фейсбук, можете да ни пишете на електронната поща info@stornik.org.