От жлъчката до севдата и любовната болест
Гръцкият учен Хипократ развива учението, че „телесните течности“ определят здравословното състояние. Тези течности според древното учение са кръв, флегма, жълта жлъчка и черна…
Опасната Баба Марта
България е разположена изцяло върху земите на някогашната Римска империя и преплитането на римски и славянски обичаи е характерно за българската народна култура.…
Виното, Дионис и Трифон Зарезан
Виното е характерно за традициите на повечето средиземноморски народи. Според легендата Дионис избягал от Месопотамия, защото тамошните жители пиели бира вместо вино. Лозата…
Римското наследство в българския език
В резултат на четвъртата македонска война през 146 г. пр.н.е. Македония е завладяна от Рим, а Гърция попада под властта на македонския префект.…
Ер голям и ер малък в българския език
Защо тапет – тапети, но котел – котли? В думата тапет Е-то е на мястото си. Откриваме го във всички езици, където съществува…
Първите пари – от солта, добитъка и платовете до сеченето на монети
В миналото солта е била рядка и се е ценяла високо. Като спомен за това е останал изразът „да ти излезе солено“, т.е.…
Защо казваме „Благодаря“, „Сбогом“, „Чао“, „Спасибо“, „Goodbye“
Във всеки език съществуват думи и изрази, които не са съобщения в същинския смисъл на думата. Те не носят нова информация, но са…
По ударението на думата се познава кой от коя част на България е
Из българските говори разликите в ударението на думите са значителни. Те са много по-големи от разликите в ударението между диалектите на който и…
БАН: Присвояването на Кирило-Методиевото дело е недопустимо изопачаване на истината
Българската академия на науките публикува официално становище срещу твърденията на изложба на Руския културно-информационен център в София. В становището на БАН се заявява:…
В какво се състои заслугата на мисионерите Кирил и Методий?
Създаването на графика на нов език не е лесна работа. Още Черноризец Храбър свидетелства, че опитите на славяните на фиксират речта си с…