24 май 1927 г., празнуване на празника в село Белица. Източник: Маргарита Тодорова, семеен архив
24 май 1927 г., празнуване на празника в село Белица. Източник: Маргарита Тодорова, семеен архив

24 май 1927 г. – паметна снимка от празника в Белица

Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:

24 май е Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост. С гордост и умиление разглеждам снимката от архива на прадядо ми Георги Ковачев (1878-1950) – дългогодишен учител в с. Белица (сега град Белица, област Благоевград), за честване празника на 24 май 1927 г.

В дъното на снимката, на скована от дъски сцена, едно момче държи портрет на светите братя Кирил и Методий, окичен с венец от цветя. Прадядо ми е вляво отзад, с черен костюм, бяла риза и вратовръзка. Най-отпред вдясно е момченце с бяло костюмче и шапка, неговото трето дете Любомир, учил и оженил се в Унгария.

24 май 1927 г., празнуване на празника в село Белица. Източник: Маргарита Тодорова, семеен архив

В средата на снимката е директорът на училището Иван Сърбинов. По негова инициатива и на Атанас Ковачев и Борис Николов започва строителство на нова училищна сграда с 21 учебни стаи, кабинети, физкултурен салон и столова. Тя отваря врати през 1932 г. и за времето си е една от най- красивите и големи сгради в Разложкия район. До 1981 г. е основно училище, след което става единно средно политехническо училище. Училището и неговите учители дават старт в живота на хиляди деца и онзи стремеж към върховете на науката, техниката, медицината..

Моята майка Мария също става учителка. Дълбок поклон пред всички – преди години и сега, които със словото си утвърждават българската писменост и култура! Честит празник, българи!

ОЩЕ ИСТОРИИ ОТ БЕЛИЦА:

Легенда за лястовиците от Белица
Поверие от Белица за караконджеровите вечери
На Сирни заговезни (Запошка) в Белица
Стари обичаи за Благовещение от Белица: гонят се болестите
На Лазаровден и Цветница в Белица


Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:

Подкрепете ни да стигнем до повече хора, като харесате страницата ни в социалната мрежа Фейсбук:

 

Как да публикувате стара дума, обичай, родова или селищна история, песен, легенда, рецепта или спомен от миналото в "Сторник"?

Фейсбук

Ако искате да споделите стара дума и свързан с нея народен обичай, легенда, песен, рецепта – присъединете се към Фейсбук групата „Задруга на Стародумците“. Ако искате да споделите история за вашия род или селище, за историческо събитие, личност или място – присъединете се към Фейсбук групата „Имало едно време в България“.

По електронна поща

Ако не използвате Фейсбук, можете да ни пишете на електронната поща info@stornik.org.