Свинският митинг в Габрово: на протест в защита на домашните прасета

Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:

Едно време габровци излизат на протест в защита на домашните си прасета. За т.нар. свински митинг в Габрово пише габровският лекар д-р Константин Вапцов, а книгата му със спомени „Габрово след Освобождението“ излезе в поредицата „Габрово – живият град“ на Момчил Цонев и Даниела Цонева.

Може да закупите книгата „Габрово след Освобождението. Спомени от Константин Вапцов“ онлайн в „Български книжици“ ТУК. Габровци могат да закупят книгата от книжарниците в Габрово „Том 1“ и „Златев“.

„Габрово след Освобождението. Спомени от Константин Вапцов“, изд. 2012, ред. Момчил Цонев, съст. Даниела Цонева и Ирена Узунова

„Гражданите имаха обичай да хранят в дворовете си свине и понеже дворове почти нямаше, свинете скитаха по улиците и се прибираха там само нощем. Затова градът се умирисваше, особено през лятото, на свине и по улиците не можеше да се размине човек от тях.

Градският лекар издаде заповед, одобрена от Дирекцията на народното здраве, в която се забраняваше храненето на свине в чертите на града. Настъпва голямо брожение, тъй като габровецът не можел да не си отхрани шопар за Коледа. Събира се митинг и кметът на града говори против заповедта на лекаря си и праща телеграфна резолюция до министъра на вътрешните работи да отмени тази заповед. В резултат лекарят д-р Андрей Сахатчиев си даде оставката, което му послужи за повод да стане впоследствие професор.“

За великите габровци, събитията и местата от миналото на Габрово научете повече в „Онлайн музей на Габрово“ gabrovomuseum.bg, създаден от създателя на Stornik.org Момчил Цонев.

Ако се интересувате от миналото на Габрово, потърсете книгите от историческата поредица „Габрово – живият град“ на Даниела Цонева и Момчил Цонев. Книгите може да откриете в габровските книжарници „Том 1″ и „Златев“, както и онлайн в сайта на „Български книжици“ ТУК. Досега в поредицата: „Имало едно време в Габрово“, „Габрово и габровци в старата книжнина. Т.1. Пътеписи (1662-1878 г.)“, „Снежно Габрово за деца“, „Габрово след Освобождението. Спомени от Константин Вапцов“.

Как да публикувате стара дума, обичай, родова или селищна история, песен, легенда, рецепта или спомен от миналото в „Сторник“?

Фейсбук

Ако искате да споделите стара дума и свързан с нея народен обичай, легенда, песен, рецепта – присъединете се към Фейсбук групата „Задруга на Стародумците“. Ако искате да споделите история за вашия род или селище, за историческо събитие, личност или място – присъединете се към Фейсбук групата „Имало едно време в България“.

По електронна поща

Ако не използвате Фейсбук, можете да ни пишете на електронната поща info@stornik.org.

Подкрепете ни да стигнем до повече хора, като харесате страницата ни в социалната мрежа Фейсбук:


Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:

Подкрепете ни да стигнем до повече хора, като харесате страницата ни в социалната мрежа Фейсбук:



Как да публикувате стара дума, обичай, родова или селищна история, песен, легенда, рецепта или спомен от миналото в "Сторник"?

Фейсбук

Ако искате да споделите стара дума и свързан с нея народен обичай, легенда, песен, рецепта – присъединете се към Фейсбук групата „Задруга на Стародумците". Ако искате да споделите история за вашия род или селище, за историческо събитие, личност или място – присъединете се към Фейсбук групата „Имало едно време в България".

По електронна поща

Ако не използвате Фейсбук, можете да ни пишете на електронната поща info@stornik.org.
Сторник
Сторник
Сторник (stornik.org) е исторически и етнографски сайт за спомени. Публикуваме лични, семейни, родови и селищни истории. В рубриката “Староверци” публикуваме спомени за народни обичаи и вярвания от миналото, в “Стародумци” - стари думи, в “Гостилник” - стари рецепти. Всеки може да допринесе с личен спомен, като се присъедини към нашите Фейсбук групи - "Имало едно време в България" за родови и селищни истории, личности, места и събития от миналото и "Задруга на стародумците" - за стари думи, обичаи, песни, предания и др.

Като продължавате да използвате сайта, Вие приемате използването на "бисквитки". Политика за бисквитки