Как столичани приели първия трамвай на София

Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:

Преди 120 години София е електрифицирана. Не отнема дълго време преди по улиците на столицата да тръгне и първият електрически трамвай. Макар в случая думата „електрически“ да е излишна, поради това че т.нар. „конски трамвай“ е представлявал нищо повече от омнибус, теглен от коне по пътното платно.

За първия трамвай е писано много. Тук ще споделя с вас някои от по-интересните факти, свързани с него:

➡️ На първи януари (по стар стил) 1901 г. от депо „Клокотница“ пет трамвайни коли тръгват по бул. „Мария Луиза“, прекосяват Лъвов мост и стигат чак до площад „Славейков“. По-късно започват да се използват и другите трамвайни маршрути.

➡️ През първия и втория ден пътуването в трамвая било безплатно. Но софиянци трудно се престрашили да се качат на новото превозно средство. Според една от легендите, столичаните проверявали безопасността на трамвая, като първо изпращали децата си или някое циганче.

➡️ В началото спирките били малко – първа и последна. Пътниците имали право да дадат знак на ватмана със звънец, вързан на връв, когато искат да слязат от трамвая на избран от тях кръстопът. „Неопитните пътници искаха спирка и извън кръстовище и ватманите им я отказваха“, казва Димо Казасов.

➡️ Първоначално местата във вагоните били разделени на първа и втора класа. Разликата била наличието на плюшени възглавници върху дървените пейки в първа класа. Това разделение било наложено от белгийските акционери, които се заели със създаване на електротранспорт в София. Но напук на тях столичани винаги избирали втора класа, а спестените стотинки, при цени 15 ст. за първа и 10 ст. за втора класа, отивали за кифла, кебапче, кафе или цяла паста. По-късно класовете са премахнати.

➡️ Иван Вазов е от малкото жители, които ползвали първа класа преди нейното премахване. За нея той разказва в разказа си „В електрическия трамвай“, написан на 07.02.1901 г.

➡️ За наша радост това не е единственият разказ на Иван Вазов, в който се говори за софийските трамваи. В „Урок“ действието се развива в Княжевския трамвай, за който той пише и едноименен разказ.

Бележка на редакцията: В статията е използвана снимка на Лъвов мост в София, 1910 г. Фотограф: Димитър Карастоянов. Източник: Кираджиев, Светлин (2006). „София. 125 години столица. 1879-2004 година“. ИК „Гутенберг“. ISBN 978-954-617-011-8

Харесайте страниците ни в социалната мрежа Фейсбук:

Как да публикувате стара дума, обичай, родова или селищна история, песен, легенда, рецепта или спомен от миналото в „Сторник“?

Фейсбук

Ако искате да споделите стара дума и свързан с нея народен обичай, легенда, песен, рецепта – присъединете се към Фейсбук групата „Задруга на Стародумците“. Ако искате да споделите история за вашия род или селище, за историческо събитие, личност или място – присъединете се към Фейсбук групата „Имало едно време в България“.

По електронна поща

Ако не използвате Фейсбук, можете да ни пишете на електронната поща info@stornik.org.

Ще се радваме да станете последователи и на нашите Фейсбук страници – „Стародумци“ и „Сторник“.

Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:

Подкрепете ни да стигнем до повече хора, като харесате страницата ни в социалната мрежа Фейсбук:



Как да публикувате стара дума, обичай, родова или селищна история, песен, легенда, рецепта или спомен от миналото в "Сторник"?

Фейсбук

Ако искате да споделите стара дума и свързан с нея народен обичай, легенда, песен, рецепта – присъединете се към Фейсбук групата „Задруга на Стародумците". Ако искате да споделите история за вашия род или селище, за историческо събитие, личност или място – присъединете се към Фейсбук групата „Имало едно време в България".

По електронна поща

Ако не използвате Фейсбук, можете да ни пишете на електронната поща info@stornik.org.

Като продължавате да използвате сайта, Вие приемате използването на "бисквитки". Политика за бисквитки