Приготвяне на традиционното за Петровден ястие "Бял мъж". Снимка: Етнографски музей на открито "Етър"

На Петровден се яде ястието „Бял мъж“ (Рецепта)

Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:

Петровден (в православната традиция – Св. първовърховни апостоли Петър и Павел) се чества на 29 юни. Традиционната обредна храна за трапезата на Петровден е т. нар. „бял мъж“ – приготвя се от прясно, небито и неизцедено сирене и пшеничено брашно. „Сторник“ споделя рецептата за „Бял мъж“, публикувана от Етнографски музей на открито „Етър“ – Габрово.

Българите вярват, че ястието било създадено от свети Петър, за да не се притесняват хората на нивата как да го посрещнат. И днес се разказва легендата как светецът се явил на жътварите, а те се смутили, че няма с какво да го гостят. Отворили торбите, за да извадят от там поне сирене, но се оказало, че се е стопило от високите температури. Светецът стрил жито и го смесил със сиренето, сложил малко масло и приготвил първия „Бял мъж“.

Приготвяне на традиционното за Петровден ястие „Бял мъж“. Снимка: Етнографски музей на открито „Етър“

Основен продукт за приготвянето на „Бял мъж“ е прясно, неизцедено и небито сирене, което се натрошава, леко се посолява и се вари на слаб огън. Бърка се с дървена лъжица, докато се разтопи до рядка течност. Слага се брашно и бъркането продължава до сгъстяване. Накрая се добавя парче масло.

Традиционното петровденско ястие може да се яде като основно, но също така и като десерт, ако към него се добави сладко или мед. Петровден е известен и като овчарски празник. С „Бял мъж“ овчарите гощават хората за здраве и приплод на стадата. 

Приготвяне на традиционното за Петровден ястие „Бял мъж“. Снимка: Етнографски музей на открито „Етър“

Подкрепете ни да стигнем до повече хора, като харесате страницата ни в социалната мрежа Фейсбук:

Как да публикувате стара дума, обичай, родова или селищна история, песен, легенда, рецепта или спомен от миналото в „Сторник“?

Фейсбук

Ако искате да споделите забравена стара дума, народен обичай, занаят, предмет от бита, легенда, песен, рецепта – присъединете се към Фейсбук групата „Задруга на Стародумците“. Ако искате да споделите история за вашия род или селище, за историческо събитие, личност или място – присъединете се към Фейсбук групата „Имало едно време в България“.

По електронна поща

Ако не използвате Фейсбук, можете да ни пишете на електронната поща info@stornik.org.

Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи: