На Лазаровден в село Горна Росица

Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:

За празника Лазаровден в севлиевското село Горна Росица разказва Иванка Иванова Маринова. Записът е направен на 2.07.1998 г. от 15-годишния Момчил Цонев, създател на Сторник. 90-годишната тогава баба Иванка Маринова е един от най-големите разказвачи на стари обичаи от Горна Росица, които е записал Момчил Цонев.

Иванка Маринова (6 ноем. 1908 – 26 септ. 2008), село Горна Росица, община Севлиево. Снимка: Момчил Цонев

На Лазаровден момичета на около 7-8 години, наречени лазарки, ходят да лазаруват. Децата обикалят къщите на групи, пеят и играят на стопаните, а те им дават в кошнички яйца.

Лазарската песен е следната:

Заспало ми е детенце
на майка си на ръце.
Майка му му викаше
и го рано будеше.
Стани, стани, детенце,
да посрещнеш Лазаря.
Лазар иде отдолу,
шити поли развява,
опълти чехли потропва.
Завърти се, лазарке,
и се леко поклони
на таз къща за берекет,
на чорбаджийка за здраве.
Завърти се, лазарке,
и се леко поклони.
Тука има я мома, я ерген.
Я момата женете,
я ергеня годете,
докато е вино евтино,
пък ракия кефлия (силна – бел. ред.)

Ако на Лазаровден отиде по-възрастна мома, я изпробват дали може да преде, да тъче, дали е готова за женитба. Стопаните й казват „Трябва ти стан да тъчеш или хурка да предеш, а не яйца да събираш“. По този начин хората я критикуват, защото лазарките са само деца, по-малки от 12-14-годишни.


Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:

Подкрепете ни да стигнем до повече хора, като харесате страницата ни в социалната мрежа Фейсбук:



Как да публикувате стара дума, обичай, родова или селищна история, песен, легенда, рецепта или спомен от миналото в "Сторник"?

Фейсбук

Ако искате да споделите стара дума и свързан с нея народен обичай, легенда, песен, рецепта – присъединете се към Фейсбук групата „Задруга на Стародумците". Ако искате да споделите история за вашия род или селище, за историческо събитие, личност или място – присъединете се към Фейсбук групата „Имало едно време в България".

По електронна поща

Ако не използвате Фейсбук, можете да ни пишете на електронната поща info@stornik.org.
Сторник
Сторник
Сторник (stornik.org) е исторически и етнографски сайт за спомени. Публикуваме лични, семейни, родови и селищни истории. В рубриката “Староверци” публикуваме спомени за народни обичаи и вярвания от миналото, в “Стародумци” - стари думи, в “Гостилник” - стари рецепти. Всеки може да допринесе с личен спомен, като се присъедини към нашите Фейсбук групи - "Имало едно време в България" за родови и селищни истории, личности, места и събития от миналото и "Задруга на стародумците" - за стари думи, обичаи, песни, предания и др.

Като продължавате да използвате сайта, Вие приемате използването на "бисквитки". Политика за бисквитки