Сватбен портрет от 1908 г. НБКМ-БИА, Сбирка "Портрети и снимки". Сигнатура: НБКМ-БИА C III 1657

“Сторник” безвъзмездно ще популяризира принудително затворените музеи, архиви и библиотеки

Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:

Националният исторически сайт “Сторник” Stornik.org кани музеите в цялата страна да популяризират безвъзмездно любопитни истории и артефакти от своите архиви в дните на извънредното положение у нас, за да не губят връзката с посетителите си. Заради мерките във връзка с борбата срещу COVID-19 музеите, галериите, архивите и библиотеките са принудени да затворят за посетители, отменят се и събитията като екскурзоводски беседи, изложби, конференции и др. 

“В тези дни на извънредно положение за музеите и другите научни институции е прекъсната естествената им връзка с публиката, те нямат на кого да разказват своите истории. Може би рядко осъзнаваме, че именно музеите, архивите и библиотеките са пазителите на нашата общностна памет – паметта за миналото на нашето селище, регион, държава. Ако помним уроците на миналото или знаем защо да се гордеем с историческа личност или събитие от нашето селище, това е, защото някой музей, архив, библиотека са съхранили спомена за тях. Затова е важно да не се прекъсва връзката им с хората и “Сторник” ще помогне за това” – споделя Момчил Цонев, създател на сайта “Сторник” stornik.org. “Решил съм да подам ръка именно на музеите, защото ежедневието на музейните работници е трудно, но няма да ги видите да протестират – защото те не са толкова много и толкова социално важни като работещите в образованието или здравеопазването. Често по-малките музеи само с 2-3 души музейни работници трябва да правят изложби, да популяризират миналото сред публиката, да посрещат посетители. И все пак се справят. Откъде знам ли? Защото съм дете на музеен работник, майка ми работи над 30 години в Историческия музей на Габрово. Познавам работата на музеите отвътре и мога да оценя тяхната важност за съхранението на паметта ни като общество”, допълва още Цонев.  

Stornik.org е сайт за поселищна история, генеалогия, езикознание и етнография. Сайтът публикува авторски материали в следните раздели: „Истории“ – лични, семейни, селищни истории; „Староверци“ – народни обичаи, празници и поверия; „Стародумци“ – история на българския език и диалекти, етимология на архаични и диалектни думи; „Родослов“ – родови истории; „Гостилник“ – традиционни готварски рецепти; „Музейник“ – актуални новини за музеи, галерии, архиви и други научни институции.


Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи: