Паметник на Хаджи Николи в музей „Възраждане и Учредително събрание“ и директорът на РИМ В. Търново д-р Иван Църов. Снимка: РИМ Велико Търново
Паметник на Хаджи Николи в музей „Възраждане и Учредително събрание“ и директорът на РИМ В. Търново д-р Иван Църов. Снимка: РИМ Велико Търново

Музеят във Велико Търново показва за първи път паметник на Хаджи Николи на почти 100 години

Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:

Бронзов паметник на известния търговец, дарител и общественик Хаджи Николи Хаджидимов Минчев  е експониран в музей „Възраждане и Учредително събрание“ във Велико Търново, съобщават от Регионален исторически музей Велико Търново.

Хаджи Николи Хаджидимов Минчев е роден на 17 февруари 1826 г. в известното търновско семейство на Димо Кожухаря – търговец на кожи. Получил солидно за времето си образование той се превръща в един от най-богатите търновски търговци и влиятелни хора в града. През 1858-1860 г. участва в Патриаршеския събор в Истанбул, а през 1871 г.  в Първия български църковно-народен събор. По негова поръчка майстор Колю Фичето строи  през 1858 – 1862 г. хан на  Самоводската чаршия в Търново, който се превръща в един от архитектурните шедьоври на българското Възраждане. Хаджи Николи изразходва цялото си богатство в борбата за църковна независимост. Завършва земния си път в бедност на 3 септември 1892 г. и е погребан е в двора на църквата „Св. Константин и Елена“.

Хаджи Николи Хаджидимов Минчев. Източник: РИМ Велико Търново

През 30-те години на ХХ век неговите наследници поръчват изработването на паметник и подемат кампания за поставянето му. Това не се случва, защото Търновската община не дава съгласие. До реституцията през 90-те години на миналия век паметникът се съхранява в мазетата на Хан Хаджи Николи, след което попада в музея.

„Монументът не е познат на широката общественост, защото макар и направен  преди близо 100 години, никога не е поставен в градска среда“, посочва директорът на Регионален исторически музей-Велико Търново д-р Иван Църов.

 В зала „Църковни борби“  на музей „Възраждане и Учредително събрание“ сега са експонирани статуята на бележития търновец и два от трите бронзов барелефа на паметника. Единият пресъздава изказването на Хаджи Николи пред Патриаршеския събор, а другият възпроизвежда снимката на участниците  в Първия български църковно-народен събор.

Мраморният постамент  на паметника  днес е разположен в непосредствена близост  до входа на музей „Затвор“.

Подкрепете ни да стигнем до повече хора, като харесате страниците ни в социалната мрежа Фейсбук:

Как да публикувате новини в “Музейник”?

Историческият сайт “Сторник” предоставя безплатна реклама на дейността на музеи, галерии и други научни институции чрез отразяване на новини за изложби, конференции, печатни издания и др. Необходимо условие за това е да сте наш партньор и периодично да предоставяте авторски исторически материали за публикуване в “Сторник”. Тематиката на материалите, които “Сторник” търси, са поселищна история, генеалогия, етнография, езикознание. Може да заявите партньорство на info@stornik.org.

Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:

Подкрепете ни да стигнем до повече хора, като харесате страницата ни в социалната мрежа Фейсбук:

 

Как да публикувате стара дума, обичай, родова или селищна история, песен, легенда, рецепта или спомен от миналото в "Сторник"?

Фейсбук

Ако искате да споделите стара дума и свързан с нея народен обичай, легенда, песен, рецепта – присъединете се към Фейсбук групата „Задруга на Стародумците“. Ако искате да споделите история за вашия род или селище, за историческо събитие, личност или място – присъединете се към Фейсбук групата „Имало едно време в България“.

По електронна поща

Ако не използвате Фейсбук, можете да ни пишете на електронната поща info@stornik.org.