Исторически музей – Дряново е създаден с Решение на Министерски съвет от 23.I.1970 г. Мотивите за това са, че в района има богато културно-историческо, етнографско и документално наследство с висока значимост за националната ни история и те следва да бъдат популяризирани и широко достъпни за посетители от страната и чужбина. ИМ Дряново разполага с четири постоянни експозиции: „Колю Фичето”, посветена на възрожденския майстор строител и създател на национален архитектурен стил; „Градски бит от края на XIX и началото на XX век” – етнографска експозиция с мебели, тъкани и характерни за региона накити, която се помещава в Лафчиевата къща, принадлежала на заможни търговци; „Възрожденско църковно изкуство” – колекция от 100 късносредновековни и възрожденски икони, домашни иконостаси и дърворезби, разположена в Икономовата къща, дело на Колю Фичето; “Археология и Възраждане” в Дряновския манастир. Открийте Исторически музей Дряново онлайн: Посетете уебсайта. Посетете Фейсбук страницата.
„Сторник“ отправя покана към музеи, архиви, библиотеки, галерии, университети и други научно-образователни институции за сътрудничество в популяризирането на селищна история, етнография, генеалогия, езикознание и др. При желание, може да пишете на електронна поща info@stornik.org.
В колекцията от поздравителни картички за Рождество Христово и Нова година на Исторически музей – Дряново преобладават образци от първите десетилетия и началото на 80-те години на ХХ век. Те са български или от чужбина. В тях се честитят празниците на роднини, приятели и клиенти, като им се пожелава здраве, дълголетие, успехи и късмет.
Картичките са пъстроцветни или черно-бели с традиционни за случая изображения, сцени от раждането на Исус Христос, ангелчета, джуджета и новогодишни елхи, но понякога са заменени с визитки, зимни пейзажи и изгледи, скиори и млади, невинни девойки.
Любопитна е картичката за дейността на Българска поща, която пощальоните в дряновската Телеграфо-пощенска станция Димитър Василев и Сава Молдованов подаряват на жителите по случай Нова година , за да имат „Щастие в живота, цял”:
Християните изпращат до духовните си наставници картички с ангелчета, с Богородица и младенеца и с каноничното изображение на Рождеството.
Близки приятели си разменят закачливи и шеговити картички, влюбените – романтични, посветени на любовта.
За децата избират честитки с весел сюжет, усмихнати момченца с подаръци, красиви животинки и др.
Като празнични картички се ползват и изгледи от градовете, в които се намират подателите или много луксозни картички с цветя и лирични сцени.
Празничните картички със сърдечните благопожелания се запазват в семейните албуми, за да останат вечен мил спомен за любимите хора и фамилните тържества.
Подкрепете ни да стигнем до повече хора, като харесате страницата ни в социалната мрежа Фейсбук:
Как да публикувате стара дума, обичай, родова или селищна история, песен, легенда, рецепта или спомен от миналото в "Сторник"?
Фейсбук
Ако искате да споделите стара дума и свързан с нея народен обичай, легенда, песен, рецепта – присъединете се към Фейсбук групата „Задруга на Стародумците“. Ако искате да споделите история за вашия род или селище, за историческо събитие, личност или място – присъединете се към Фейсбук групата „Имало едно време в България“.
По електронна поща
Ако не използвате Фейсбук, можете да ни пишете на електронната поща info@stornik.org.